Elektrisk retrofit af relæsystem

Projekt

Elektrisk retrofit blev udført på et eksisterende relæsystem, hvor gamle og upålidelige relæer skulle udskiftes med nye programmerede, testede og dokumenterede relæer.

Cetec Energy programmerede og testede nye relæer uden for anlægget, udarbejdede fuldstændig projektdokumentation og stod for nedrivning, installation og idriftsættelse.

Planlægning

Vurdering af den samlede indvirkning af udskiftningen af relæerne og identificerede risici forbundet med integration, ledningsføring og konfiguration i det eksisterende elsystem.

Gennemførsel

Gennemførsel af renoveringen fra demontering til idriftsættelse, sikrede funktionel ækvivalens og verificerede logik og indstillinger i forhold til de oprindelige skemaer.

Gennemgang

En tredjepartsgennemgang bekræftede, at beskyttelsesfunktionerne var bevaret eller forbedret – systemet opfyldte standarderne for driftssikkerhed og ydeevne.

Share online

Benefits

Any Questions?

Kasper B. Dølby

Chief Technology Officer